Kommuner på friarstråt
Publicerad: 2006-10-23
Demografiska utmaningar, tillsammans med ökad utflyttning, riskerar att helt tömma vissa av Sveriges kommuner på arbetskraftarbetskraft:. Detta på grund av att äldre arbetskraftarbetskraft: inte ersätts av yngre, och en allt större del av invånarna måste försörjas av allt färre. För att få folk att stanna kvar i en kommun, eller locka till sig nya invånare, måste det finnas jobb och goda förutsättningar för företagande.
Prognoser är alltid svåra att göra men det finns en typ av prognoser som åtminstone har större sannolikhet att slå in än andra: befolkningsutveckling. Ett lands ekonomi påverkas av storleken, sammansättningen och utvecklingen av befolkningen. För att se vilka delar av ekonomin som påverkas är det viktigt att titta på olika åldersgruppers utveckling.
Antalet personer som befinner sig i förskoleåldern kan till exempel vara en bra signal på hur många platser skolorna måste ha. På samma förutseende sätt kan man ungefärligt förutspå antalet nödvändiga platser och lärare till universitet och daghem. Antalet personer i den arbetsföra befolkningen, det vill säga mellan 16-64 år, påverkar hur många som kan arbeta och försörja de som inte arbetar.
Under de närmaste 20 åren kommer gruppen pensionärer att växa markant medan de som arbetar inte kommer att öka i samma grad. Det betyder att färre personer kommer att behöva försörja fler. Här är det också viktigt att nämna den stora grupp som idag står utanför arbetsmarknadenarbetsmarknaden: till exempel de som är arbetslösa och studenter som studerar i brist på arbete.
Brist på arbetskraft
Det som händer på nationell nivå drabbar självklart även Sveriges olika regioner, till exempel kommunerna. Dock är variationerna på hur kommunerna drabbas relativt stora enligt en rapport från Svenskt Näringsliv. De beräkningar som ligger bakom detta resonemang bygger på en framskrivning av de demografiska förändringarna under de senaste åren.
Befolkningsutvecklingen, tillsammans med större utflyttning än inflyttning, riskeras att helt slå ut vissa kommuner.
Det har skett stora folkomflyttningar under de senaste decennierna. Den yngre generationen har flyttat dit arbete eller studiemöjligheter har funnits. Detta har i sin tur lett till att det föds allt färre barn i många av Sveriges kommuner. Bristen på unga i många kommuner innebär också att för få unga är på väg in på arbetsmarknadenarbetsmarknaden: för att ersätta de äldre som är på väg ut. Befolkningsutvecklingen, tillsammans med större utflyttning än inflyttning, riskeras att helt slå ut vissa kommuner.
Kommunerna med framtida problem finns enligt rapporten i Norrlands inland, västra delarna av Svealand och i stora delar av Östra Götaland. De kommuner där man ser en mer positiv utveckling är kommunerna runt storstäderna och universitets- och högskoleorter.
Arbetskraft måste lockas till kommunerna
Utvecklingen gör att det verkliga problemet för många av Sveriges kommuner kommer att bli bristen på arbetskraftarbetskraft:. Risken är stor att många av de kommunala uppgifterna som skola, väghållning, vård och omsorg inte kan utföras. Att lösa detta genom att slå sig samman med grannkommunen kan möjligen vara en hjälp, men endast på kort siktkort sikt:. Det visar sig nämligen att en kommun med problem ofta har en likadan granne.
att slå sig samman med grannkommunen kan möjligen vara en hjälp, men endast på kort sikt. Det visar sig nämligen att en kommun med problem ofta har en likadan granne.
Detta ger ingen ljus bild av framtiden för många kommuner och detta bör tas på allvar i och med att just befolkningsprognoser är relativt ’säkra’ prognoser. Men självklart kan kommunerna själva göra en hel del åt sin situation. Det kan till exempel handla om att arbeta med att få företagföretag: att stanna i kommunen och att locka till sig nya företagföretag:.
Not: Wikner, Göran, Räcker arbetskraften till i Sveriges kommuner?, Svenskt Näringsliv, 2006
Det är fritt att använda sig av våra diagram men ange gärna Ekonomifakta som källa.