Artikel
250 000 jobb krävs för lägst arbetslöshet
Publicerad 2013-10-02 av Susanne Spector
En kvarts miljon fler jobb. Så många jobb skulle behövas för att Sverige skulle kunna tävla om Europas och EUEU::s lägsta arbetslöshetarbetslöshet:. Det ställer höga krav på en väl fungerande arbetsmarknad.
Arbetslösheten ligger på drygt 8 procent i Sverige. I Norge har arbetslösheten legat kring 3,5 procent det senaste året. Österrike har EUEU::s lägsta arbetslöshetarbetslöshet: på mellan 4,5-5 procent. Politikerna tävlar om att prata om jobben. Men hur ska jobben komma till?
250 000 fler jobb
Om Sverige ska kunna tävla om Europas lägsta arbetslöshetarbetslöshet: behövs minst 250 000 fler jobb. En kvarts miljon människor måste alltså gå från arbetslöshetarbetslöshet: till arbete (baserat på ett snitt från 2012-2013). Om vi nöjer oss med att tävla om EUEU::s lägsta arbetslöshetarbetslöshet: räcker det med knappt 200 000 fler jobb.
När det blir lättare att få jobb börjar också personer som står utanför arbetskraften att söka jobb. Fler vill helt enkelt jobba när det blir lättare att få jobb. Det kommer alltså krävas ännu fler jobb för att möta det ökade arbetskraftsutbudet. Exakt hur många är svårt att säga, men 250 000 nya jobb är helt klart i underkant.
Jobb skapas av företag
Hur ska vi få företagföretag: att skapa fler jobb? Ekonomer säger ofta att arbetskraftsutbudet skapar sin egen efterfråganefterfrågan:. Till viss del är det sant. Länder som Tyskland och USA har betydligt större befolkning men arbetslöshetstal under våra. Om vi däremot ska sänka arbetslösheten på ett hållbart sätt krävs att jämviktsarbetslösheten går ner och då måste hela arbetsmarknadenarbetsmarknaden: fungera bättre. I detta sammanhang har alla aktörer viktiga roller att fylla.
En väl fungerande arbetsmarknad
Politiker kan göra sitt för att genomföra reformer som underlättar för företagföretag: och arbetssökande att hitta varandra. Ju snabbare det går för företagföretag: att hitta personal och för arbetssökanden att hitta jobb desto lägre blir friktionsarbetslösheten. FöretagFöretag: måste våga och kunna anställa. Det ställer krav på ett utbildningssystem som gör studenterna anställningsbara. Ju fler personer som har den kompetenskompetens: som efterfrågas på arbetsmarknadenarbetsmarknaden: desto lägre blir den strukturella arbetslösheten. RiksbankenRiksbanken: och finanspolitiken kan stabilisera konjunkturerna för att minska den konjunkturella arbetslösheten.
Fack och arbetsgivarearbetsgivare: måste också ta ansvar för lönebildningen så att inte ökad efterfråganefterfrågan: äts upp av löneökningar för de som redan är inne på arbetsmarknadenarbetsmarknaden:. Enklare regler för att starta företagföretag: och bättre villkor för småföretagare skulle också göra att fler vågar ta steget att bli företagare.
Lära av Österrike
Österrike och Sverige är lika på flera sätt men en stor skillnad mot Österrike är att de inte har samma regler kring anställningar som Sverige. I Österrike kan en arbetsgivarearbetsgivare: säga upp arbetstagaren med en uppsägningstid på maximalt 5 månader och betala en uppsägningsavgift. Det liknar systemet som Långtidsutredningen 2011 föreslog för att förbättra rörligheten i Sverige.
Det finns självfallet flera vägar att gå, men om vi vill ha Europas lägsta arbetslöshetarbetslöshet: så krävs det att vi alla hjälps åt och att vi vänder på så många stenar som möjligt.