Elproduktion med fossila bränslen - internationellt
Senast uppdaterad: 2025-07-10
Island, Schweiz och Sverige är de länder i EUEU:/EFTAEFTA: som producerar minst el per capitaper capita: med fossila bränslenfossila bränslen:. Inom EUEU: genereras var tredje kWh med fossila bränslenfossila bränslen: som kol, naturgasnaturgas: och olja. Majoriteten av de länder som producerar mest el per capitaper capita: från fossila bränslenfossila bränslen: ligger utanför Europa.
År 2024 producerades en stor andel av världens el fortfarande med fossila bränslenfossila bränslen:. Det globala genomsnittet låg på 2 235 kWh per person, vilket visar att fossilbaserad elproduktionelproduktion: fortsatt är vanlig i många delar av världen. Bahrain, Qatar och Kuwait hade den högsta fossilbaserade elproduktionen per capitaper capita: globalt, med över 17 000 kWh per person – långt över det globala snittet.
Island, Sverige och Norge är de länder i Europa som har lägst andel fossila bränslenfossila bränslen: i sin elproduktionen, mellan 0 och 2 procent. Gemensamt för alla är att vattenkraft utgör den största andelen av produktionen. Detta står i kontrast till den globala situationen, där hela 59,1 procent av elförsörjningen år 2024 fortfarande kom från fossila bränslenfossila bränslen:.
Endast en liten del av elproduktionen i Sverige kommer från förbränning av fossila bränslenfossila bränslen:. År 2024 rörde det sig omkring 1,3 procent. I stället är det vattenkraft tillsammans med kärnkraft som dominerar den svenska elproduktionen. När vattenkraften, under så kallade torrår, inte genererar lika mycket el som normalt eller när kärnkraften inte producerat med full effekt behöver Sverige ibland använda sig av fossila bränslenfossila bränslen:.