Ekonomifakta

Effektiv marginalskatt på höga inkomster i EU- och OECD-länder

Effektiv marginalskatt på höga inkomster i EU- och OECD-länder
Procent
InkomstskattEgenavgiftArbetsgivaravgiftKonsumtionsskatt
Sverige45,80,023,96,0
Slovenien33,519,013,96,9
Belgien36,610,321,34,6
Sverige 202042,00,023,96,7
Portugal38,18,919,25,6
Finland38,18,117,47,2
Frankrike37,18,218,55,5
Danmark47,98,00,010,3
Österrike51,40,06,56,8
Irland43,33,69,97,6
Kroatien36,50,014,213,3
Norge33,87,311,59,7
Grekland55,00,00,07,2
Japan55,10,31,23,4
Nederländerna51,80,00,07,5
Luxemburg45,81,40,012,0
Storbritannien39,51,812,15,7
Island43,30,06,49,4
Sverige med platt skatt24,50,023,910,2
Israel50,00,00,07,6
Ungern12,815,714,913,8
Genomsnitt37,04,16,48,4
Kanada50,50,00,04,4
Tyskland47,50,00,07,3
Estland14,71,225,313,3
Spanien47,10,00,07,0
Italien47,20,00,06,8
Australien42,61,95,23,8
Sydkorea44,10,62,55,9
Polen33,83,53,710,3
Rumänien6,434,22,27,5
Lettland27,50,012,710,2
Malta35,00,00,013,1
Tjeckien22,013,50,012,3
USA41,52,31,42,1
Cypern35,00,00,011,6
Schweiz30,35,35,35,1
Turkiet34,01,02,09,0
Chile35,50,00,09,4
Slovakien21,73,69,79,6
Litauen27,07,00,010,5
Nya Zeeland33,00,00,010,6
Mexiko34,10,02,45,5
Bulgarien10,00,00,018,8

Källa: Jacob Lundberg och Gustav Fritzon, Timbro, 2019, "Efter värnskatten - Hur står sig Sverige i marginalskatteligan?"