Sysselsättningsandel - internationellt

Sverige har en relativt hög sysselsättningsandel jämfört med många andra länder. Sveriges sysselsättningsandel är högre än snittet för både EU-27 och EU-15. Under 2009 låg dock Schweiz, Island och Nederländerna högst.

Sysselsättningsandel - internationellt

Antal sysselsatta i procent av befolkningen 15-74 år

Diagram som visar Sysselsättningsandel - internationellt Diagram som visar Sysselsättningsandel - internationellt

Sverige

Källa: Eurostat

Not: Eurostat reviderar och uppdaterar sina siffror kontinuerligt. I nuläget har inte alla länder rapporterat in siffror för 2010.

Sysselsättningsandel, eller sysselsättningskvot som det också kallas, är den andel av den arbetsföra befolkningen som är sysselsatt.

Sysselsättningsandelen i Sverige är relativt hög om man jämför med snittet inom både EU-27 och EU-15. Sysselsättningsandelen ökade framför allt under kvinnornas inträde på den svenska arbetsmarknaden under 1970-talet och har sedan dess varit hög. Den är dock inte exceptionellt hög. Under 2009 hade länderna Schweiz, Island, Nederländerna, Norge och Danmark en högre sysselsättningsandel än Sverige.

För de flesta länder så sjönk sysselsättningsandelen under 2009 som en konsekvens av finanskrisen och den efterföljande lågkonjunkturen.

Jämförelser av sysselsättningsandelar i olika länder försvåras av att arbets- marknaden är utformad på olika sätt i olika länder. Ett exempel är utformningen av arbetsmarknadspolitiska program där deltagare i vissa av dessa program klassificeras som sysselsatta. I Sverige finns omfattande arbetsmarknadspolitiska program vilket inte är fallet i många andra länder.