Hög lön eller ingen lön

2012-01-10 I år kommer sannolikt Sverige börja känna av krisen på allvar. Kriser är inte roliga för någon men vi vet att ekonomin går upp och ner. Ungdomsarbetslösheten har dessvärre en tendens att inte gå ner efter att den gått upp. Detta är en indikation på att problemet inte är konjunkturellt utan strukturellt.

I Sverige har vi 120 000 ungdomar som är arbetslösa och drygt 200 000 över 25 år som är arbetslösa. Den ena gruppen har till stor del viss erfarenhet sedan tidigare jobb och referenser att ta med sig till anställningsintervjun. De i den andra gruppen har sällan referenser och är helt nya på arbetsmarknaden. Det grupperna har gemensamt är att de båda kommer att öka i år när krisen slår mot Sverige. Det som skiljer dem åt är att den ena gruppen inte kommer att minska igen efter krisen.

Unga drabbas hårdare vid kriser

Under och efter varje kris i ekonomin är det självklart att arbetsmarknaden påverkas. Sysselsättningen går ned och arbetslösheten ökar. När sedan ekonomin återhämtar sig brukar sysselsättningen öka igen och arbetslösheten sjunka. Dock finns ett mönster av att just arbetslösheten för unga inte sjunker ned till samma nivåer igen utan stannar på en högre nivå än tidigare.

Ungdomar är mer känsliga för ekonomiska svängningar än andra åldersgrupper. Det beror inte överraskande på deras brist på erfarenhet och att de är nya på arbetsmarknaden. Detta gör dem mer sårbara vid nedskärningar och inte lika intressanta vid nyanställningar. I diagrammet nedan syns effekterna på arbetslösheten efter 1990-talets bank- och finanskris och IT-krisen i början på 2000-talet.
 

Effekten på arbetslöshet efter kriser

Procent

Diagram som visar Effekten på arbetslöshet efter kriser Diagram som visar Effekten på arbetslöshet efter kriser

Yngre än 25 år

Mellan 25-74 år

Källa: Eurostat. Säsongsjusterade siffror.

Eurostat justerar kontinuerligt sina serier.

Det unika Sverige

I Sverige stämmer det att:

  • Vi har en jämförelsevis hög ungdomsarbetslöshet
  • Vi har jämförelsevis höga ingångslöner
  • Unga drabbas hårdare vid kriser än andra arbetslösa
  • I Sverige utgör de mellan 15-24 år 13 procent av befolkningen men 39 procent av alla arbetslösa.

Att Sverige har relativt höga ingångslöner, och att detta är en av förklaringarna till den höga ungdomsarbetslösheten, är tunga aktörer som Konjunkturinstitutet, OECD, Långtidsutredningen och IFAU överens om.  

Kopplingen däremellan går som följer: lönen är kopplad till arbetsinsatsen eller produktiviteten. Någon som har jobbat längre har antagligen högre produktivitet än någon som är ny på jobbet. Som ung utan arbetslivserfarenhet är det sannolikt att du har lägre produktivitet men i Sverige är ingångslönerna relativt höga.

Alltså, lönerna matchar i många fall inte produktiviteten. Vad gör man då som arbetsgivare? Jo, man anställer någon som kanske kostar lite mer men som då får en lön som matchar dess högre produktivitet. Detta gör att man kan hävda att om en ung person får jobb så har hon sannolikt en relativt hög lön i relation till sin produktivitet, eller så får hon som sagt ingen lön alls. Det blir ett problem både för de unga och för arbetsgivarna. För en ung person som får jobb är det självklart inte ett problem men det innebär att väldigt många andra inte får jobb överhuvudtaget. Det är å andra sidan ett väldigt stort problem.

Vad händer i år?

Prognoser är just alltid prognoser. De flesta prognosmakare är överens om att 2012 blir ett ekonomiskt problematiskt år. Många inom särskilt exportindustrin kommer att märka av den lägre efterfrågan från andra länder. Med detta kommer allt det som är vanligt vid ekonomiska lågkonjunkturer: lägre sysselsättning, högre arbetslöshet, lägre konsumtion och så vidare.

Men många tror också att det vänder upp igen 2013, i alla fall blir det nog lite bättre. Det innebär att sysselsättningen kanske börjar ta igen tappet, att arbetslösheten slutar att öka och att människor vågar konsumera igen. Men utifrån rådande förutsättningar kommer dock en stor mängd unga att fortsatt stå utanför arbetsmarknaden.

Länkar:

Globaliseringsrådet

OECD om Sveriges ekonomi och arbetsmarknad, november 2011

Långtidsutredningen, bilaga 2 till LU2011

Konjunkturinstitutet 

Kommentera

Fälten markerade med (*) är obligatoriska

1000

Syftet med kommentarer är att öppna upp för en nyanserad debatt där ni som läsare deltar och för diskussionen framåt. Kommentarerna får inte innehålla kränkningar eller osakliga påhopp och ska vara relevanta och fördjupande för ämnet som tas upp i artikeln. Vi förbehåller oss därför rätten att helt avstå från att publicera kommentarer i de fall vi finner dem olämpliga eller utanför ämnet.

Kommentarer

Mezai 2012-01-24 | Relativt höga ingångslöner? Författaren måste ha missat att vi lever i ett högkostnadsland...

Martin 2012-01-20 | Om jobben går till någon annan med högre produktivitet så kan det inte vara så stort problem för arbetsgivarna. Problemet är helt enkelt att det inte finns tillräckligt med jobb för alla och att arbetsgivarna då använder läget för att vända sig mot ingångslönerna. Jag tror alla är överens om att vi alla ska ha riktiga jobb med riktiga löner. För övrigt så är det mycket tyckande i artikeln på en sida som säger sig stå för "fakta". Man ska inte glömma att ekonomifakta.se bekostas av näringslivet som har ett intresse i och som uppdrag att hålla nere lönekostnaderna för arbete.

Aram 2012-01-13 | Jag tycker att sverige är väldig fega när det gäller göra affärer med andra delar av världen (utanför EU). Vi svenskar är dåliga på att hitta marknad på våra produkter och tjänster. Jag vet att det finns ett starkt behov i de rika arab världen, olja staterna i mellan östern som jag ser som potential som kan ge mer jobb för våra arbetslösa ungdomar. Men svenskarna är fega på den fronten att hitta marknad, Kineserna, sydkoryaner och japaner är skickliga på att lösa problemet för de rika staterna. Vi sitter här och gnäller om arbetslösheten är hög. Jag var nyligen i Irak där registreras 8000 nya bilar om dagen som kommer till landet hur många procent är svenska tillverkade bilar ??svaret var 0% :) .

MN 2012-01-11 | I sanning ett problem, men analysen känns lite tunn. Hur stor andel av unga arbetslösa går länge utan arbete jämfört med de över 25? Hur mycket avviker vi ur ett internationellt perspektiv? Problemet tas tyvärr inte på allvar idag.