2010-05-31
I månadens utgåva av Läget i landet finns en hel del positivt att ta fasta på. Bland annat har det kommit glädjande signaler från Sveriges hårt ansatta tillverkningsindustri. De statsfinansiella underskott som många av våra EU-grannar uppvisar utgör dock ett orosmoln för framtiden. Om detta handlar månadens temadel.
2010-05-26
Sedan mitten av 2008 har nya regler införts för sjukskrivningsprocessen. Debatten har framför allt handlat om de införda tidsbegränsningarna samt implementeringen av det nya systemet. Men hur fungerar det nya sjukskrivningssystemet egentligen? Och hur har det gått för dem som utförsäkrats?
2010-05-19
I Sverige har jobbtillväxten i privat sektor varit i stort sett obefintlig sedan 1950. Om man tittar på hela perioden mellan 1950-2005, alltså under en period på 55 år, har inga nya jobb skapats i den privata sektorn. Dessutom är den totala sysselsättningen idag fortfarande lägre än vad den var för 20 år sedan.
2010-05-05
Industrialismens framfart innebar att Sveriges välstånd steg samtidigt som miljöpåverkan ökade. Denna trend bröts på 1970-talet då bland annat de svenska utsläppen av tungmetaller avtog kraftigt. Utsläppsnivån av metallerna har minskat med över 99 procent sedan dess.