Augusti 2009

image

EkonomiSveriges handel med EU före och efter inträdet

2009-08-26 Ökad europeisk handel är ett av den Europeiska Unionens viktigaste prioriteringsområden. Det var också ett viktigt argument för ett medlemskap i Sverige vid valet 1994. Nästan 15 år efter Sveriges inträde i EU visar handelsstatistik att svensk export inte nämnvärt fokuserat mer på EU än tidigare.

image

EkonomiÄr den ekonomiska krisen bakom oss?

2009-08-19 Under våren har media fokuserat på den rådande krisen i ekonomin. Det har skrivits mycket om ökad arbetslöshet, lägre efterfrågan, räntesänkningar, deflation och börsfall . Under sommaren har emellertid tongångarna från prognosmakarna blivit alltmer positiva. Men vad säger de faktiska siffrorna? Har vi nått botten på lågkonjunkturen?

image

ArbetsmarknadJobb efter sjukfrånvaro – vanligare än man tror

2009-08-12 Tidigare befarade många att utgifterna för försörjningsstöd skulle öka då reglerna skärptes inom socialförsäkringsområdet. Resultaten av en ny studie stödjer inte denna tes. Av de i undersökningen som avslutat sjukpenningen hade nästan 70 procent jobb och endast en procent hade försörjningsstöd.