2007-04-26
Trots att Sverige befinner sig i en högkonjunktur får en stor andel av befolkningen delar av sin inkomst från bidrag. Bidragsberoendet skiljer sig åt både regionalt och mellan åldrar. På 30 år har andelen personer mellan 20-64 år som får vissa delar av sin försörjning via bidrag ökat från 10 till 20 procent.
2007-04-11
Många unga som kommer in på arbetsmarknaden får en förhållandevis låg lön. Utan referenser och arbetsintyg gör det svårt för den blivande arbetsgivaren att avgöra hur duktig personen är och betalar då en relativt lägre lön. Däremot är det inte många som stannar kvar på denna låga lön. Det finns ett tydligt samband mellan lönenivå och löneökning.
2007-04-03
Sveriges mest begåvade ettåring kan allt om VD-löner och LAS, valutor och utrikeshandel, sjukfrånvaro och vinstdelning, utgiftstak och inkomstbortfall, humankapital och råvaror, konkurser och nyföretagande, skånska patent och friskolor, produktion och investeringar, skattetryck och vindkraft, statsskuld och tillväxt.