September 2006

image

ArbetsmarknadHöga minimilöner bidrar till utanförskap

2006-09-29 Höga minimilöner utestänger svaga grupper från arbetsmarknaden. De som har de lägsta lönerna är främst yngre personer som snabbt rör sig uppåt i löneutvecklingen. Det är slutsatserna i två nya rapporter om minimilöner.

image

SkatterOlika skatt på inkomst av arbete och kapital

2006-09-25 Sverige tillämpar sedan skattereformen 1990-91 ett så kallat dualt inkomstskattesystem. Det innebär att kapitalinkomster beskattas separat från arbetsinkomster, enligt en särskild skatteskala. Dual inkomstskatt tillämpas även i exempelvis Finland och Norge. Internationellt sett är det vanligast att tillämpa samma skatteskala för kapitalinkomster som för arbetsinkomster.

image

EkonomiFlyttfåglar och ålderspyramider

2006-09-20 Det kommer att ställas högre krav på effektivitet i offentliga finanser framöver. Detta beror på en allt mer mobil arbetskraft och ökad försörjningsbörda i många länder. Utöver detta begränsar stabilitetspakter och utgiftstak budgetutrymmet. Allt detta gör att det blir viktigare att analysera effektiviteten i de offentliga systemen.

image

ArbetsmarknadTidsbegränsade anställningar ökar sysselsättningen

2006-09-14 Tidsbegränsade anställningar svarar för merparten av sysselsättningsökningen i Sverige. Samtidigt ökar antalet personer i AMS-program.

image

EkonomiByn Sverige

2006-09-12 Ofta nämns väldigt stora summor när man pratar om samhällsekonomiska faktorer. Det kan handla om en arbetslöshet som uppgår till mellan 300 000 upp till en miljon människor, beroende på räknesätt. Det kan handla om statsskulder som uppgår till drygt 1200 miljarder kronor. Eller varför inte utbildningsutgifter på 7 procent av BNP. Det kan också vara den något skrämmande demografiska utvecklingen där en allt större del av befolkningen i framtiden kommer att behöva försörjas av allt färre. Hundra tusen, miljoner och tusen miljarder. Att relatera till dessa summor och faktorer är svårt. Tänk istället om Sverige var en by med 100 invånare.

image

ArbetsmarknadSäsongsarbete räddningen för unga

2006-09-07 Den svenska ekonomin går på högvarv, och nu får även ungdomarna del av den ökade sysselsättningen. Men det är från en låg nivå. Sedan mer än ett decennium har ungdomarna varit stora förlorare mot övriga ålderskategorier på arbetsmarknaden. Säsongsarbete räddar unga från mer än decennielångt utanförskap.